Yaşar, Ege İlleri Türkiye Tanıtım Günleri’ne Katıldı

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Atatürk Kültür Merkezi’nde EGEM Platformu tarafından düzenlenen 10’uncu Ege İlleri Türkiye Tanıtım Günleri’nin açılış etkinliğine katıldı.
Yaşar, “ Biz Cumhuriyetin Çocuklarıyız

Program, Nazilli Belediyesi Mehteran Takımı’nın gösterisiyle başladı. Mehteranların ardından sahneyi AKSAM Türk Halk Dansları Topluluğu devraldı.

“Egeli olmak bir ayrıcalıktır”

Başkan Yaşar ise Ege’nin eşsiz doğasını, turizmini, sanatını, ticaretini, sanayisini, sosyal ve kültürel hayatını tüm yurttaşların görmesi gerektiğini vurguladı. Kendisi de Egeli olan Yaşar “Biz cumhuriyetin çocuklarıyız. Bu cumhuriyeti hep beraber yaşatmak boynumuzun borcudur. Ege, bu ülkede birlik, beraberlik ve kardeşliğin teminatıdır. Bugün burada bir Egeli olarak hemşerilerimle bir arada olmaktan, Ankaralı vatandaşlarımıza Ege’nin kültürünü geleneklerini ve muhteşem tatlarını tanıtmaktan onur duyuyorum. Egeli olmak bir ayrıcalıktır” diye konuştu.

8 il Ankara’da buluştu

Vatandaşlar tarafından büyük beğeni toplayan gösteriler, protokol konuşmalarıyla devam etti.

Açılış konuşmasını yapan Egem Platformu Dönem Başkanı Mehmet Özerkan, tanıtım günlerine katkı sağlayan kişi ve kuruluşlara teşekkür ederek, “Ege bölgesindeki 8 ilimizin Ankara’da faaliyet gösteren vakıf ve derneklerinin bir araya gelerek oluşturdukları Egem Platformu bugün gerçek anlamıyla bir marka olmuştur. Bugün de 10’uncu Ege İlleri Tanım Günleri etkinliğimizde sizlerle bir arada olmaktan çok mutluyuz. Bu duygularla bölgemizin yücelmesine katkı vermek, bölgemizin kültürünü, turizmini, termalini, haşhaşını, lokumunu, sucuğunu, incirini, üzümünü, zeytinini ve yağını tanıtmak için elimizden geleni yapıyoruz” dedi.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesi kesilerek, tanıtım günlerine start verildi.

Share

Dünya Gıda Günü Yenimahalle’de Kutlandı

Dünya Gıda Günü, Yenimahalle Belediyesi ve Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) işbirliğinde Yenimahalle’de gün boyu süren etkinliklerle kutlandı.
Başkan Yaşar, “İnsanlığı Bekleyen Tehlike Açlık

Göçün geleceğini değiştirin, gıda güvenliğine ve kırsal  kalkınmaya yatırım yapın” temasıyla düzenlenen etkinlikler, Ragıp Tüzün Parkı’nda başladı. Gıda firmalarının stantlar kurduğu alanda kermes tadında Yenimahallelilere gün boyu ikramlar yapıldı. FAO gönüllülerinin ellerinde pankartlarla katıldığı etkinlikte, vatandaşlara güvenli gıdaların israf edilmeden yeteri kadar tüketilmesi gerektiği hatırlatıldı.

İnsanlığı bekleyen en büyük tehlike israf ve açlık

Stantları gezerek firmalara katılım belgelerini veren Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Dünyada açlıkla mücadele eden milyonlarca insan olduğunu hatırlatarak “Dünyanın bir tarafında açlıktan ölen insanlar, bir tarafında da üretilmeyen topraklar, verimsiz kullanılan gıda maddeleri var. Türkiye ve dünyada kaynakları verimli kullanmadığımız, üretmediğimiz müddetçe insanlığı bekleyen en büyük tehlike gıdadan gelecek” diye konuştu.

Tüketen değil üreten toplum olmalıyız

Yaşar “Türkiye daha düne kadar kendi ürettiği kendine yetebilen ve dünyada gıda ürünü ihraç etmeyen tek ülkeydi. Tarım toprakları işleniyordu. Köyler boşalmamıştı, insanlar üretimden tüketime geçirilmemişti. Güzel topraklarımız bu kadar betona teslim edilmemişti. Bugün buğdayı, pamuğu eti, samanı, pirinci, şekeri ne varsa dışardan alıyoruz. Yüce Allah bize güzel bir coğrafya vermiş, her şeyin yetişebildiği güzel topraklar vermiş, bu toprakları işlemek, üretmek zorundayız. İnsanları üretmeden tüketime geçiren bir politikalar yarın insanlara alın teriyle kazanmaktan, sadakaya muhtaç etme durumuna getirir. Bunun işin ikinci perdesi de israftır. Dünyanın yarısında açlıktan ölen insanlar var. Ama büyük bir bölümü maalesef, malınızın 40 da 1’ini zekat verin diye kitabımızın emrettiği Müslüman ülkelerinde. Dünya üretilen gıdaları verimli kullansa, verimli yese, israf etmese, bugün dünyanın nimetleri bu dünyanın nüfusunun bir buçuk katına yetecek kadar fazla” dedi.

Bizim Koro’dan muhteşem konser

Öğle saatlerinde başlayan etkinlikler akşam saatlerinde Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda düzenlenen “Bizim Koro” konseri ile devam etti. Konsere Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, FAO Türkiye Temsilcisi adına Kuvat Bapaev ve İltica ve Göç Araştırmaları Merkezi Başkanı Metin Çorabatır’ın yanı sıra CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, CHP Milletvekilleri Uğur Bayraktutan, Tuncay Özkan, Nihat Yeşil, Tufan Köse, Utku Çakırözer, Engin Özkoç Yenimahalle İlçe Başkanı Ahmet Meşe ve yönetimi, Belediye Başkan Vekili Mehmet Kartal, Belediye Başkan Yardımcıları Başar Bal, Erhan Aras, belediye meclis üyeleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Bu yılki teması, göç olan etkinlikler kapsamında; Ankara Devlet Çok Sesli Korosu’ndan 35 Türk genci ve ülkelerindeki çatışmadan dolayı iltica ederek Türkiye’de uluslararası veya geçici koruma statüsünde yer bulunan 35 Suriyeli ve Iraklı mültecinin oluşturduğu polifonik koro, muhteşem bir konsere imza attı. Gece; kulakların pasını silen piyano ve keman dinletisi ile sona erdi.

Share

Yenimahalle’nin 2018 Bütçesi 450 Milyon

Yenimahalle Belediyesi’nin 2018 yılı mali bütçesi, Ekim ayı olağan meclis toplantısında görüşüldü. Oy çokluğuyla meclisten geçen Yenimahalle’nin bütçesi 450 milyon 600 bin Türk Lirası olarak belirlendi.
Yaşar, “Yenimahalle Türkiye’nin En Güçlü Belediyesidir”

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın başkanlığında toplanan belediye meclisinde mali bütçe inceleme raporları, maddeler halinde okunarak oylamaya sunuldu. Disiplinli çalışma ve kaynakların doğru kullanılması sonucu bütçenin gerçekleşme oranını bugüne kadar yüzde 90’ın altına düşürmeyen Yenimahalle Belediyesi’nin, yeni dönem bütçesi oylamanın ardından oy çokluğu ile kabul edildi.

“Yenimahalle çok yol kat etti”

Gruplar adına yapılan konuşmaların ardından kürsüye çıkan Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, 2018 mali yılı bütçesinin hayırlı olmasını diledi.

Konuşmasında Yenimahalle Belediyesi’nin örnek projelere imza attığını vurgulayan Başkan Yaşar, göreve geldiği günden beri belediyenin ne kadar yol kat ettiğinden de bahsetti.

“Yenimahalle tarihinin en büyük yatırımlarını kazandı”

Yaşar, “Ben siyaseti vatandaşa hizmet etmek, onların problemlerini çözmek ve taleplerini yasalar doğrultusunda gerçekleştirmek için yapıyorum. Yenimahalle kuruluşundan bu yana tarihinin en büyük yatırımlarını kazandı. Çok gelişti. Ankara’nın en modern ilçelerinden biri haline geldi. Bunu birlikte yaptık. Belediyemizin günü geçmiş tek kör kuruş borcu yoktur. İşçisine ve memuruna ikinci gün maaş ödememiştir. Araç filosu ve alt yapı bakımında da Türkiye’nin en donanımlı ve en güçlü belediyesidir. Göreve geldiğim günkü Yenimahalle ile şimdi ki Yenimahalle arasından çok fark var. Yenimahalle çok yol kat etti. Bundan sonra da çalışmalarımız başarılı bir şekilde devam edecektir. Gece gündüz demeden çalışıyoruz, çalışmaya da devam edeceğiz. 2018 mali yılı bütçemiz hayırlı olsun” dedi.

Share

Türkiye’nin Kadın Muhtarları Yenimahalle’de Buluştu

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, 19 Ekim Muhtarlar Günü dolayısıyla Türkiye’nin dört bir tarafından gelen 300 kadın muhtarı yemekte ağırladı.
Yaşar, “Demokrasinin Teminatı Kadınlardır

Kadınların cumhuriyet sayesinde haklarına kavuştuklarına dikkat çeken Yaşar, “Kadınların elinin değdiği her iş güzeldir, kadın bir yerde varsa orada nezaket, özen, saygı vardır. Muhtarlıklar demokrasinin kılcal damarlarıdır, kadın muhtarlar ise demokrasimizin geleceği açısından umut vericidir. Çünkü demokrasinin teminatı da kadınlardır” dedi.

“Sizler vatandaşın devlet ile ilk bağısınız”

Cumhuriyetin kadınlarını Yenimahalle’de ağırlamaktan gurur duyduğunu belirten, Yaşar, “Sizler devletin ilk ayağısınız, sizler vatandaşın devlet ile olan bağının başlangıç noktasısınız. Vatandaşın taleplerini ve sıkıntılarını bilen, kentlerin eksikliklerini gören ilk sizlersiniz. Ben Yenimahalle’de 9 yıldır görev yapıyorum. Bu süreçte muhtarlarımızla ilişkilerimizi en düzgün ve güzel bir şekilde tutmaya çalışan bir yerel yönetim anlayışı içindeyiz. Farklı düşünceden muhtar arkadaşlarımız da olabilir. Ama biz hangi makamda olursak olalım; ister Belediye Başkanı, ister Bakan, ister Başbakan ya da Cumhurbaşkanı olalım, herkesi eşit tutmak zorundayız” diye konuştu.

Share

Yenimahalle Belediyesi Tiyatro Sezonunu Açtı

Yenimahalle Belediyesi tiyatro sezonunu büyük usta Nejad Uygur yazdığı Akide zadeler “Bir Tatlı Huzur” adlı oyunla açtı.
Akidezadeler “Bir Tatlı Huzur” Yenimahalle’de

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’ın da izlediği 2 perdelik oyuna Yenimahalleliler yoğun ilgi gösterdi.

Uygur Sanat Tiyatrosu tarafından sahneye konulan oyunda; Cengiz Küçükayvaz, Somer Karvan, Seher Terzi, Kirkor Dinçkayıkçı, Burcu Tuna, Güray Yazıcı, Gamze Durmuş, Deniz Yılmaz ve Orçun Tansoylu gibi usta sanatçılar Dört Mevsim Tiyatro Salonu’nda Yenimahalleli tiyatroseverlerin karşısına çıktı.

Oyunda; İstanbul’un köklü ve önemli sülalelerinden biri olan Akidezadeler’in para, makam, mevki ve seçkin bir çevre arasında, güllük gülistanlık devam eden hayatlarının bir anda maddi bir krizle değişimi anlatıldı. Ailenin ekonomik olarak yaşadığı zor günler trajikomik bir dille izleyiciye aktarılırken oyunda; “Başkalarını hor görmek, kendimizi küçültmektir. Asil olabilirsiniz, elit olabilirsiniz, zengin olabilirsiniz, peki insan olabilecek misiniz?” mesajı verildi.

Sanat, ülkelerin can damarlarındandır

Yenimahalle sakinlerine tiyatro sezonunun açıldığını ve Nisan ayı sonuna kadar birbirinden güzel oyunların Yenimahallelilerle buluşacağını müjdeleyen Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar “Sanat, ülkelerin can damarlarından biridir. Ekonomi de, sosyal yaşam da sanatla iç içedir. Bir ülkede demokrasi güçlüyse sanat da, kültür de güçlüdür. Artık dünya ülkelerinin değerleri sadece ekonomik değerlerle ölçülmüyor. Sanata ve kültüre verdiği değerlerle ölçülüyor. Göreve geldiğim günden beri ilçemizde kültür evlerini, tiyatro salonlarını açmak ve kültüre hizmet etmek için bütçemizin, gücümüzün çok üstünde hizmet yapmaya çalışıyoruz. Yenimahallelileri ünlü sanatçılarla, birbirinden değerli tiyatro eserleriyle buluşturuyoruz. Yenimahalle Belediyesi’ni takip edin. Çok güzel etkinlikler sizi bekliyor. Hepinizi salonlarımıza bekliyoruz ” dedi.

Yaşar, oyunun sonunda tiyatroculara Yenimahalleliler adına teşekkür ederek çiçek verdi.

Share

Genç Mühendis YENİMEK’te Okuma-Yazma Öğreniyor

Yenimahalle Belediyesi Meslek Edindirme Hobi Kurslarında okuma yazma öğrenen ODTÜ mezunu mühendis Gülseçen Kök Elçi tam her şey bitti derken gösterdiği azim ve yaşama sevinci ile hayata yeniden tutundu.
ODTÜ’lü Mühendisin Sıfırdan Başlayan Yaşam Öyküsü

Geçirdiği rahatsızlığın tüm bildiklerini sıfırlamasına rağmen eşi ve iki çocuğunun desteği ile yaşama sıkı sıkı sarılan Kök Elçi, Yenimahalle Belediyesi’nin açmış olduğu kurslarda okuma yazma öğrenerek başarılarla dolu geçmişine geri dönebilmek için var gücü ile çalışıyor.

Yenimahalle Belediyesi Meslek Edindirme ve Hobi Kursları hem meslek sahibi yapıyor hem de bazı yaşam hikâyeleriyle tüm insanlığa örnek oluyor. Örnek hayatlardan birisi de Turgut Özal Mahallesi sakinlerinden 40 yaşındaki ODTÜ Elektrik-Elektronik Mühendisi Gülseçen Kök Elçi oldu.

“İyileşmez dediler”

Elçi yıllardır mühendis olarak sürdürdüğü hayatına bugün YENİMEK Batıkent Meydan AVM Kurs Merkezi’nde okuma-yazma öğrenerek devam ediyor.

5 yıl önce bir gece uykusunda fenalaşarak hastaneye kaldırılan Elçi’nin Aort Damarının Patlaması (Aort Diseksiyonu) sonucu vücudunun sağ tarafı felç oldu. Milyonda 5 kişide görülen Global Afazi tanısı konulan genç kadın okuma-yazma ve konuşma yetisini kaybetti. Doktorların iyileşmez dediği Gülseçen Hanım pes etmedi, yıllarca süren yaşam mücadelesinin ardından hayata yeniden tutunarak, YENİMEK’te tekrar okumaya, yazmaya ve hatta konuşmaya başladı.

Sınıf arkadaşlığı aşka dönüştü

Bu mücadeleye eşi Ferhat Elçi de çocuklarının annesini bir an olsun yalnız bırakmayarak destek verdi.

Eşi Gülseçen’i ilk günkü gibi çok sevdiğini söyleyen Ferhat Bey, sınıf arkadaşı olan eşi ile büyük bir aşkla evlendiğini yaşadıkları bu zorlu sürecin ise ona olan sevgisini daha da perçinlediğini söyledi.

Ferhat Elçi, “Ben de ODTÜ mezunuyum. Elektronik Yüksek Mühendisiyim. Eşimle aynı sınıftaydık. Sınıf arkadaşlığımız aşka dönüştü ve evlendik. Eşimi ilk günkü gibi seviyorum. 14 yıllık evliyiz. 13 yaşında bir kızımız ve 9 yaşında bir oğlumuz var. Eşim rahatsızlandıktan sonra umudumu hiçbir zaman yitirmedim. İyileşeceğine inanıyorum. Onun için elimden geleni yapmaya çalışıyorum. Her şeyin başı sağlık. Hayatta hiçbir zaman pes etmemek gerekiyor. Nefes aldığımız sürece bir umut vardır. Yorulmayın, yılmayın, umutsuzluğa kapılmayın” dedi.

Aile boyu YENİMEK

Kursu eşinin bulduğunu da ifade eden Ferhat Bey, “Eşim Yenimahalle Belediyesi tarafından hizmete sunulan bu kursu kendi buldu. Kendisi kursa yazılmak istedi. Onunla birlikte ben bağlama, kızım ise piyona kursuna yazıldık. Böyle bir hizmetten dolayı Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar’a teşekkürlerimi sunuyorum” diye konuştu.

Share

Altın Kanatlı Melekler Avrupa Semalarında

Kadınlar Hentbol Süper Ligi’nin başarılı temsilcisi Yenimahalle Belediyespor Kadın Hentbol Takım’ı EHF kupası 2’nci tur karşılaşması için Romanya’ya hareket etti.
Altın Kanatlı Melekler Avrupa Semalarında

Melekler tam kadro

İlk turda Yunan ekibi OFN Ionias’ı iki maçta da mağlup ederek, ikinci tura yükselen Altın Kanatlı Melekler, İkinci Tur ilk maçın da Rumen ekibi HC Zalau ile mücadele edecek. Turu geçtiği takdirde yoluna 3’üncü turdan devam edecek olan Başkent temsilcisinde sakat veya cezalı sporcu bulunmuyor.

14 Ekim saat 11.30’da Romanya’nın Zalau kentinde oynanacak karşılaşmayı Ukrayna Federasyonu’ndan Marina Duplii ve Olena Kaverina ikilisi yönetecek. Karşılaşmanın rövanşı ise 22 Ekim Pazar günü saat 17. 00’da Ankara THF Spor Salonu’nda oynanacak. Kafilenin hareketinden önce bir açıklama yapan Yenimahalle Belediyespor Antrenörü Serdar Eler, karşılaşmaya çok iyi hazırlandıklarını ve zorlu rakipleri karşısında avantajlı bir skorla dönmek istediklerini ifade etti.

Avrupa provası

Öte yandan Yenimahalle Belediyespor Kadınlar Süper Lig’de çıktığı son karşılaşmada Aksaray Belediyesi Gençlik ve Spor Kulübünü evinde oynadığı karşılaşmada 33-27 yenerek Avrupa sınavı öncesi moral depoladı. Ligdeki üçüncü maçında üçüncü galibiyetini alan Yenimahalle Belediyespor, lige iyi bir başlangıç yaparak, bir maç eksiğiyle 4. haftada topladığı 6 puanla 2’inci sıraya oturdu. Karşılıklı goller ile heyecanın bir an olsun dinmediği karşılaşmada Olga 10, Kati 5, Sandra 4, Gülsüm 5, Diana 4 gol atarak galibiyetin mimarı oldular.

Share

Can Dostlar Emin Ellerde

Sahipsiz, bakıma muhtaç, yaşlı ve hastalıklı sokak hayvanları için tam teşekküllü olarak hizmet veren Yenimahalle Belediyesi Geçici Hayvan Bakımevi, genişliyor.
Yenimahalle Hayvan Bakımevi Genişliyor

6 dönüm açık arazi üzerinde bulunan 90 hayvan kapasiteli bakımevi, inşaat çalışmaları kapsamında kapasitesini 150 hayvana yükseltirken, baks sayısını ise 15’den 30’a çıkartıyor. Ayrıca bakımevine yeni bir ameliyathane ve kedi bakım ünitesi de yapılıyor.

“Bakamayacağınız hayvanı almayın”

Aileleri hayvan sahiplenme konusunda duyarlı olmaya davet eden Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, köpeklerin ve kedilerin çoğunun parayla alındığını ve alındıktan sonra bakılamayarak sokağa atıldığını ifade etti.

Yaşar, “Hayvan sahiplenmek güzel bir şey ancak ciddi sorumluluk gerektiriyor. Çocuklarımızın hevesi geçene kadar hayvan almak doğru değil. Eğer hayvan sahiplenmeye gerçekten karar verdiyseniz, parayla değil barınaklarımızdan hayvan alarak hem hayat kurtarın hem de çocuklarınızı sevindirin. Bakamayacağınız hayvanı almayın. Her soruna imkanlarımız ölçüsünde el atıyoruz. Bakımevimiz, hayvanlarımızın sağlığı için her türlü ayrıntı sonuna kadar düşünülerek hazırlandı. Şuanda da bakımevimizi yeniliyoruz ve kapasitesini arttırıyoruz” dedi.

Tam donanımlı bakımevi

Doğal ortamda yaşayacak hayvanlar için tel örgülerin örüldüğü bakımevinde hayvanların soğuktan ve yağışlı havalardan korunabilmesi için alttan ısıtmalı kapalı odalar bulunuyor. Bu özel kapalı odaların duvarları 18 santimetre kalınlıkta, taş yün kaplı ve ısı yalıtım ile örülü. Yaralı şekilde barınağa gelen hayvanlar için ameliyathane ve acil tedavi merkezi de yer alıyor. Bulaşıcı hastalıklar için ise ayrı bir yerde karantina bölgesi bulunuyor. Merkezde toplama, küpeleme, aşılama, kısırlaştırma işlemleri de yapılıyor.

Share

Başkan Yaşar Hal Esnafıyla Buluştu

Yenimahalle Belediye Başkanı Fethi Yaşar, Başkan Vekili Mehmet Kartal ile birlikte sabahın erken saatlerinde Ankara’ya sebze ve meyve girişini sağlayan Toptancı Hali’ni ziyaret ederek hal esnafına hayırlı işler diledi.
Yaşar, “Yeni Düzenleme Üreticiyi de Tüketiciyi Mağdur Etmesin”

Yaşar, Ankara Sebze ve Meyve Komisyoncuları Derneği (ASEMKOM) Başkanı Ceyhan Gündüz ve yönetim kurulu üyeleri de kahvaltı yaparak Yeni Hal Yasası’nı değerlendirdi.

Düzenleme tüm tarafları memnun etmeli

Sebze-meyve fiyatlarındaki yükselişin önüne geçmek için Hal Yasası’nda değişiklik yapılması gerektiğini her fırsatta dile getirdiğini hatırlatan Başkan Yaşar “Yeni düzenleme ne üreticiyi, ne aracıyı, ne de tüketiciyi mağdur etmemeli” dedi.

Halde dükkanları tek tek dolaşarak esnafı ziyaret eden Yaşar, Ankara’da ticaretin yüzde 45’i ilçemiz sınırları içerisinde gelişmekte. Sizler de bu konuda çok önemli bir rol üstlenmektesiniz. Sebze ve meyve hali Yenimahalle’nin can damarı ve çok önemli. Umarım kısa süre içerisinde modern ve daha güçlü bir hal oluşturularak hem üreticinin hem tüketicinin kazanmasını sağlarız” diye konuştu.

Mevcut Hal Kanunu’ndan kaynaklı sıkıntılar yaşadıklarının altını çizen Dernek Başkanı Ceyhan Gündüz de Başkan Yaşar’a ziyareti ve destekleri için teşekkür etti.

Gündüz “Ankara Hali, gerçekten ucuz. Belki de Türkiye’nin en ucuz halidir. Ama bizim fiziksel yapımız, bizim ucuz sattığımız malın sevkiyatına, satışına engel oluyor. Yerimizin küçük olması, dar olması, park alanı sorunlarından dolayı müşteri sıkıntısı çekiyoruz” dedi.

Share